Celem konsultacji jest uzyskanie od mieszkańców miejscowości Sułów stanowiska odnośnie nadania tej miejscowości statusu miasta celem ewentualnego podjęcia inicjatywy uchwałodawczej w zakresie przygotowania uchwały o wystąpieniu do Rady Ministrów o nadanie miejscowości Sułów statusu miasta zgodnie z kompetencjami wynikającymi z art. 4 ust. 1 pkt 2 i 4b ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.
Przedmiotem konsultacji jest poznanie przez organy gminy Milicz stanowiska mieszkańców miejscowości Sułów odnośnie nadania tej miejscowości statusu miasta.
Urząd Miejski w Miliczu/Sekretarz Gminy
Art. 4b ust. 2, art. 30 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz.U. z 2021 r. poz. 1372 ze zm.) oraz §2 ust. 1 uchwały Nr XI/41/11 Rady Miejskiej w Miliczu z dnia 14 lipca 2011 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Milicz (Dz. Urz. Woj. Doln. Nr 172, Poz. 2986).
W konsultacjach mogą wziąć udział mieszkańcy miejscowości Sułów, którzy ukończyli na dzień ich rozpoczęcia 16 lat.
Elektroniczna
Konsultacje przeprowadza się w związku z wnioskami złożonymi przez Towarzystwo Przyjaciół Sułowa oraz Sołtysa i Radę Sołecką Sułów o przeprowadzenie konsultacji w Gminie Milicz w sprawie nadania miejscowości Sułów statusu miasta. Przeprowadzenie konsultacji jest warunkiem niezbędnym dla przygotowania wystąpienia do ministra właściwego do spraw administracji publicznej z wnioskiem o nadanie miejscowości Sułów statusu miasta. Wniosek przyjmowany jest w formie uchwały przez Radę Miejską w Miliczu.
Rada Gminy do 31 marca br. może składać do MSWiA wnioski o nadanie miejscowości statusu miasta, jeśli chce uzyskać taki status od początku kolejnego roku. Status miasta nadaje w formie rozporządzenia Rada Ministrów.
Status Kryteria nadania statusu miasta:
1) liczba mieszkańców nie mniejsza niż 2 tys.,
2) ewentualne posiadanie praw miejskich w przeszłości,
3) przynajmniej 60% mieszkańców musi utrzymywać się z działalności pozarolniczej,
4) brak zabudowy zagrodowej w części miejskiej, posiadanie wyodrębnionego centrum,
5) posiadanie niezbędnej infrastruktury technicznej - wodociągów, kanalizacji.
Aktualnie miejscowość Sułów zamieszkuje nieco ponad 1600 mieszkańców. Sułów posiadał w przeszłości prawa miejskie, które utracił w 1945 roku. W Sułowie z działalności rolniczej utrzymuje się niewielki odsetek mieszkańców. W wyodrębnionym centrum Sułowa brak jest zabudowy zagrodowej. Sułów posiada niezbędną infrastrukturę techniczną.
Nadanie miejscowości Sułów statusu miasta spowoduje automatyczną likwidację jednostki pomocniczej gminy Milicz w postaci Sołectwa Sułów, a tym samym dla miejscowości tej nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące funduszu sołeckiego.
Konsultacje trwają
od 07.02.2022
do 20.02.2022